Trump için dev suçlama! Tweetleri yüzünden hapse girebilir

Trump, Twitter paylaşımları yüzünden hapse girebilir mi? Trump’ın 6 Ocak Capitol olaylarında taraftarlarını kışkırttığı iddia edildi.

Trump için dev suçlama! Tweetleri yüzünden hapse girebilir
Trump için dev suçlama! Tweetleri yüzünden hapse girebilir

6 Ocak ABD Capitol olaylarına ilişkin soruşturma sürüyorken, son olarak bazı Twitter çalışanlarının ifadeleri dinlendi. Bir Twitter çalışanı, eski ABD Başkanı Donald Trump’ı platformu “aşırılıkçı grupları kışkırtmak” için kullandığını iddia etti.

Twitter çalışanı, 6 Ocak olaylarında Trump’ın suçlu olduğunu söyledi

Twitter’ın içerik moderasyon politikaları takımında görev alan eski bir şirket çalışanı, Donald Trump’ın Capitol olayları sırasında haksız olduğunu dile getirdi. Kendi taraftarlarını kışkırttığını iddia eden çalışan, 2020 Başkanlık sonuçlarına ilişkin protestosunu da Twitter’dan yaptığını söyledi.

Eski Başkan, ilk olarak 2019 yılının Aralık ayında attığı bir tweet üzerinden eleştirildi. “Orada (Kongre Binası’nda) ol. Bu vahşi olacak” şeklinde bir tweet atan Trump, 6 Ocak’taki şiddettin sorumlusu olmakla suçlandı. Capitol olayları sırasında beş kişinin yaşamını yitirdiğini ve 700’den fazla kişinin de tutuklandığını hatırlatmak gerekiyor.

Donald Trump’ın ayrıca Twitter üzerinden aşırı sağcı grupları kışkırttığına dikkat çekildi. Ancak Trump’ın Proud Boys isimli bir grubu geri çektiği ve “beklemede kalması gerektiklerine” vurgu yaptığı da göz ardı edilmedi.

Çalışan ayrıca attığı tweetler yüzünden Başkan’ın hesabının çok daha önce askıya alınması gerektiğini söyledi. “Trump, Twitter’da başka bir kullanıcı olsaydı, çok uzun zaman önce kalıcı olarak askıya alınırdı” dedi. 6 Ocak ABD Capitol olaylarına ilişkin soruşturmada şu ifadeleri kullandı:

Endişem, eski Başkan’ın tarihte ilk kez, doğrudan aşırılık yanlısı örgütlerle konuşması ve onlara direktifler vermesiydi. Daha önce böyle bir doğrudan iletişim görmemiştik ve bu beni endişelendirdi.

6 Ocak olaylarını araştıran komitenin henüz Donald Trump ile ilgili karar vermediğini açıklamak gerekiyor. Fakat Twitter çalışanı, Trump’ın açık bir şekilde takipçilerini harekete geçirerek “siyasi bir fırtına” başlattığına inanıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

37 thoughts on “Trump için dev suçlama! Tweetleri yüzünden hapse girebilir”

  1. At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

  2. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

  3. I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

  4. I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

Yorum bırakın

Your email address will not be published.