TikTok yaş kısıtlaması getiriyor!

Son zamanların en çok konuşulan sosyal medya platformu TikTok, yaş kısıtlaması getiriyor. Yeni özellikle birlikte içerikler etiketlenecek.

TikTok, son zamanların en popüler ve en tartışmaları sosyal medya platformlarının başında yer alıyor. Bu yılın başlarında şirket, bazı içeriklerin gençlerin karşısına çıkmasını engellemek için hazırlık yaptığını duyurdu. TikTok, yaş kısıtlaması getirerek gençleri korumayı amaçlıyor. Şimdi ise bu duyurunun ayrıntıları ortaya çıktı. İşte detaylar!

İçerikler, TikTok tarafından sınıflandırılacak

Geçtiğimiz çarşamba günü TikTok, kullanıcıları zararlı içeriklerden korumayı amaçlayan yeni özellikler üzerinde çalıştığını duyurdu. Bunlardan biri de televizyonlarda, sinemalarda ve oyunlarda karşı karşıya kaldığımız bir sınıflandırma yöntemi olacak. Buna göre belli yaşın altında olan kullanıcıların karşısına ‘yetişkin‘ etiketi olan içerikler çıkmayacak.

İçeriğin tematik olgunluğa göre düzenlenmesi için yeni bir sistem uygulamaya çalışıyoruz. Birçok kişi film endüstrisinde, televizyonda veya video oyunlarında kullanılan benzer sistemlere aşinadır. TikTok için benzersiz bir yaklaşım geliştirmemiz gerektiğini bilerek bu sistemlerle yaratıyoruz.

Bunun yanı sıra içerikleri değerlendirecek ve sınıflandıracak olan da TikTok olacak. Firma bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. “Bir içeriğin yetişkin ya da karmaşık temalar içerdiğini fark ettiğimizde, örneğin daha genç izleyiciler için çok korkutucu ya da çok tutkulu bir kurgusal sahne gördüğümüzde, videoya bir yetişkinlik puanı verilecek ve böylece videonun 18 yaş altındaki kullanıcılar tarafından TikTok deneyiminde görülmesinin önüne geçilecek.”

Bu duruma göre TikTok, bir videoya uygun gördüğü etiketi yapıştıracak. Bu etiket ise o videonun izlenmesini etkileyecek. İçeriklerdeki yetişkinlik etiketinin nasıl belirleneceği ve hangi kriterlerin uygulanacağı hakkında ise herhangi bir bilgi yer almıyor.

Aynı zamanda şirket, bu özelliğin şimdilik erken sürümlerin birinde kullanıldığını belirtti. Duruma göre ilerleyen zamanlarda yeni özelliklerin de ortaya çıkma ihtimali olacağını da ekledi. Platform, daha öncesinde kullanıcıların görmek istedikleri içerikleri kendilerinin seçmesini sağlayacak özellik üzerinde çalıştığını belirtti.

Tüm bunların yanı sıra TikTok, ‘Sizin İçin’ sayfası için de birtakım yenilikler üzerinde çalışıyor. Yeni güncelleme, sayfada sürekli aynı videoların olmasının önüne geçecek. Ayrıca kullanıcıların görmek istemediği etiketlere sahip olan videoları engellemesi de mümkün hale gelecek.

Önümüzdeki aylarda, tüm topluluğumuza ayrıntılı içerik filtreleme seçenekleri sunmak için yeni özellikler eklemeyi planlıyoruz. Böylece sevdikleri şeylerden daha fazla keyif alabilirler.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok yaş kısıtlaması özelliği işe yarayacak mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum bırakın

Your email address will not be published.