Meta’nın gelirleri ilk defa düşüş gösterdi!

İsmi Meta olarak değişen Facebook, 2007 yılından bu yana ilk defa üç aylık dönemde gelir anlamında önceki yıla göre düşüş yaşadı.

Instagram ve Facebook’un çatı kuruluşu olan Meta, 2022 yılının ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Gidelerini kısan ve işe alım sayısını azaltan şirkete SEC tarafından da soruşturma açılmıştı. Son dönemde sıkıntılar günler geçiren şirketin ikinci çeyrek mali raporları da buna yansımış görünüyor.

Meta ilk defa gelir kaybı yaşadı

İsmi Meta olarak değişen Facebook, 2007 yılında harka arz olduktan sonra ilk defa üç aylık dönemde gelir anlamında önceki yıla göre düşüş yaşadı. Yapılan açıklamaya göre Meta, 2022 yılının ikinci çeyreğinde 28.82 milyar dolar gelir elde etti. Geçtiğimiz sene aynı dönemde şirketin geliri ise 29.07 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Bu sonuçla birlikte şirket geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 1 oranında gerileme yaşamış görünüyor. Şirket COO’su Sheryl Sandberg, Meta’nın ikinci çeyrekte yaşadığı gelir kaybını ise Euro’da meydana gelen düşüşe bağladı.

Meta, mali raporları dışında kullanıcı sayısında da son dönemde belli başlı sorunlar yaşıyor. 2021 yılının son çeyreğinde Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısında da önemli bir düşüş yaşandığı bildirilmişti. Son iki çeyrekte aktif kullanıcı sayıları biraz da olsa artış göstermiş olsa da henüz istenen seviyelere çıkmış değil.

Platform bu çeyrek içinde de aylık aktif kullanıcı sayısında düşüş yaşadı. Bunun nedeni olarak ise Rusya Ukrayna savaşı gösteriliyor. Facebook’un Rusya’da yasaklanması sonucununda bu kaybın yaşandığı belirtiliyor. Meta’nın tüm uygulama ailesinde ise günlük aktif kişi sayısı (DAP) geçtiğimiz yıla göre yüzde 4 artmış durumda.

Son dönemde hem Facebok hem de Instagram kullanıcıları sosyal medya platformlarının TikTok’u taklit etmesi nedeniyle hoşnutsuzluklarını dile getiriyor. Meta, her iki sosyal medya uygulamasında da TikTok’a benzer şekilkde kısa videolara ağırlık veriyor. Bu durum ise çoğu kullanıcı tarafından oldukça rahatsız edici bulunuyor. Bu durumun Instagram ve Facebook‘u nasıl etkileyeceği ise merak konusu?

Peki siz Meta ve ikinci çeyrek mali raporları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce düşüş devam edecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

SDN Yorumları 0 Yorum

Yorum bırakın

Your email address will not be published.